Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Hangi çeşit elma dikmeliyiz.

Nereden Yazdırıldığı: Sazlı Köyü
Kategori: Ağaçlar ve Sebzeler
Forum Adı: Modern M 9 Tam Bodur Elma Bahçesi
Forum Tanımlaması: Neden M 9 Tam Bodur
URL: http://www.sazlikoyu.com/sazlikoyu//forum_posts.asp?TID=290
Tarih: 24-Kasım-2014 Saat 15:28
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 wwf-vb - http://www.webwizforums.com


Konu: Hangi çeşit elma dikmeliyiz.
Mesajı Yazan: farukunver
Konu: Hangi çeşit elma dikmeliyiz.
Mesaj Tarihi: 17-Temmuz-2009 Saat 23:05
 

Hangi Çeşit Elma Dikimi Yapmalı.

Birçok arkadaşımız durmadan telefon açıyorlar hangi cins elma dikelim. Bende bunun üzerine Türkiye genelinde 3 Aylık bir araştırma yaptım. Karaman a gittim. Karaman Eski İl Tarım Müdürü Sayın İbrahim GÜNAY ve Üretici Sayın Mali Muşavir Mustafa Çölmekci Elma Aşı ustası Sayın Murat Günay beyler ile sizler için görüştüm. Birçok Fidan yetiştiricileri ile görüştüm. Ayrıca Avrupa daki gurbetci hemşerilerimize bunun için telefon ve internetten görüşmeler yaptım. Sonuç olarak.

İlk Önce Anaç

Anaç 1 Numara M9
M9 Anaçları bugün Dünya nın ve Türkiye mizin Tartışmasız Elma faprikaları olmaya devam ediyor. 
file:///C:/Documents%20and%20Settings/faruk%20ünver/Desktop/Web%20Sitelerim/www.suarar.com/bodur/m9elma.JPG -
M9 ile Anaç ile Yapılmış Bir Elma Bahçesi Bana Göre M9 ile yapılmış Elma Faprikası. Resimde Sayın Çumra Çiftcilerinden Sayın Yusuf ÇOLAK ve Faruk ÜNVER M9 Elma Bahçeleri üzerinde çalışma yaparken.
file:///C:/Documents%20and%20Settings/faruk%20ünver/Desktop/Web%20Sitelerim/www.suarar.com/bodur/elma.JPG -
M9 Anaç ile yapılmış Bir elma Bahçesi Yakından görünüm.

Anaçlar

1 Numara M9

2 Numara MM 106

Diğer Anaçlar üzerinde fazla çalışmamız olmamıştır.

Elma cinslerini kısaca ikiye ayırırsak Kışlık ve Yazlık (Erkenci )

Kışlık Olarak :

1 Numara

Pink Lady

Evet hiç bir zaman kaletesinden ödün vermeyen Pink Lady Sert ve çok Sulu üstün bir araoması ile kalitesinden daha uzun Yıllar söz ettireceğe benziyor.

 

Pink Lady Yolundukdan yaklaşık 45 gün sonra mükkemmel bir aramoya ulaşır. Bu cezbedici aramosı ile Avrupadaki gürbetcilerimizinde en çok tükettikleri bir elma çeşidi olmuştur. Ayrıca 9 ay boyunca soğuk hava deposunda hiç bir özelliğini kaybetmemesi. Çok Sert ve sulu oluşu. Gurbetcilerimizden sayın İbrahim AKTAŞ ın bir sözü Pink Lady Elmasını ısırmak için Diş Doktorundan dişlerinizin sağlam olup olmadığına dair rapor almanız gerekir aksi takdirde dişleriniz elma içinde kalabilir diyor. Kuvvetli ve dik Büyümesi Çok verimli olması Dekara başı 8-10 ton verim alınması Pink Lady bir numaraya taşıyor. Türkiye de ise üretimi halen patent li olduğu için çok az bir üretimi yapılmaktadır. Genelde ülkemizde her on yılda elma çeşidi değişmektedir. Atıyorum bundan 20 yıl önce sadece amasya starking ve gölden gibi çeşitleri bulunurken son on yılda ise Gransimith, Braburun fuji gibi çeşitler 1 numara olmuştur. Ama Pink lady şimiden bu çeşitlerin papacunu dama attığını görüyoruz. Evet Karamanda yetiştiricilerin hem Avrupada ki gürbetcilerimizin ve Benim bu yıl ki Star elmamız bir numara Pink Lady diyoruz.

2 Numara Fuji Kuki 8

Normal Fuji nin çalımsı bir şekilde büyümesi bütün ürtecilerimizi heyecana getirmiştir. Çok verim vermesi füji nin üstünlüğüdür. Ama renk yapmaması üreticilerimizi zor durumda bırakmıştır.

Evet şimdi ise Fuji Kuki 8 Tanıtıyoruz.

Fuji Kuki 8 Çalımsı ve çok gelişmesi ile fujinin renk sorununu ortadan kaldırması ve mükemmel aroması ile Bizim iki numaramız olmuştur.


 

Fuji Kuki 8

Normal fuji nin renk sorunu olmasına karşın Fuji Kuki 8 in cezbedici bir rengi olması artı kendine özgü aramosı sert ve sulu olması soğuk hava deposunda uzun aylar kalması özelliğinden ödün vermemesi ile bizim iki numaramız olmuştur. Fidan üretimi patentli olması dolayısı ile Türkiye de çok az üretimi yapılmaktadır. Biz Diyoruz ki Son on yılın elma çeşidlerinden biri de Fuji Kuki 8 dir diyoruz.

3 Numara Kanzi
Aldığımız bilgilere 2006 yılında üretilen bu çeşit 2007 yılında 1.200.000 adet fidan üretilerek piyasaya 2008 yılında çıkmıştır. Kanzi elma çeşidi Türkiye mizde Ereğli Niğde arasında bulunan Dünya nın en büyük bahçesi olan baler ziraat işletmelerinde 9 dönümlük bir alanda üretilen kanzi elması gurbetcilerimizin anlattıklarına göre Gransimith ve braburun gibi çeşitleri aroması na yakın bir aramosı olması ve cezbedici bir rengi olması dolayısı ile ilerde ki yıllarda adından çok söz ettireceğe benziyor.


Kanzi elma çeşidi fidan üreticilerine çok zor ulaşıldığı için 3 numaraya kadar gerilemesinin tek sebebidir. Kanzi yetkililerine ulaşmak çok zor iletişim kurmak adeta imkansız gibi bir şey ama gürbetcilerimizin çok methetmeleri üzerine bizde 3 numara olarak kanzi elma çeşidi diyoruz. Avrupa da ki yetkililerden 10 adet sitemiz aracılığı ile kanzi elma fidanı istiyoruz. Diyoruz ki bizim 3 numaralı elmamız kanzi. Bu elma çeşidi de patentli olarak satılmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ndan bu elmanın ithal edilmesi ve Türkiye mize kazındırılması için devereye girmesini istiyoruz.

4 Numara ise Son on yılın bir numarası gransimith.

Gransimth Sert sulu ve mayhoşluğu ve o güzel aroması daha bir kaç yıl daha kendinden söz ettireceğe benziyor. Çok Soğuk hava depolarında elma kabuğu üzerinde bozulmalar yapması Kalitesini 4 numara ya kadar gerilemisene sebeb oluyor. Ama üreticelerin Pink Lady ve Fuji kuki 8 gibi elmarın Fidan yetişirmesi patentli olması dolayısı ile fidan bulmakta zorlanmaları Gransimith dikilmesine sebeb olmaktadır.


Gransimth bütün üreticilerimiz ve tüketicilerimiz bildikleri için fazla söz etmeye gerek olmadığını düşünüyoruz.

Yazlık dediğimiz erkenci çeşitlerden ise

1 Numara olarak orta erkenci Mondial Gala

Kendine has tad ve aroması ve cezbedici rengi Mondial Gala yı orta erkenci olarak bir numaraya taşıyor.

 
Görüştüğümüz üreticeler in bilhassa tozlayıcı özelliğinin fazla olması yüksek verim yüksek kalite si bizim ve üreticelerin bir numarası olmuştur. Diğer çeşitleri üreticilerimiz ve tüketicilerimiz bildikleri için bizim değerlendirmemiz doğru olmaz. Diğer çeşitlerinde değerlendirmesini ise sizlere bırakıyoruz.
 
 
Bu Sayfa Faruk Ünver Tarafından Türkiye genelinde kişisel olarak 2009 yılında 3 Aylık çalışma sonucu ve internet üzerinden alınan bilgiler sonucu hazırlanmıştır. Hiç bir Resmiyeti yoktur.
                   

-------------Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info